maandag 17 maart 2025

NVM-mondhygiënisten vraagt aandacht voor preventieve mondzorg voor de jeugd tijdens de Week van de Mondhygiënist onder het motto “Een ongezonde mond kan niet door de beugel.”

Een ongezonde mond kan niet door de beugel.”

Van maandag 17 tot en met zondag 23 maart 2025 vindt de 13e editie van de Week van de Mondhygiënist plaats. Tijdens deze landelijke campagneweek vragen beroepsvereniging NVM-mondhygiënisten en de aangesloten mondhygiënisten aandacht voor preventieve mondzorg bij de jeugd.  

NVM-mondhygiënisten pakt deze handschoen op. Door middel van een landelijke onlinecampagne en mooie initiatieven van lokale mondhygiënisten informeren we het Nederlandse publiek over het belang van preventieve mondzorg, waarbij wordt ingezet op gedragsverandering. De campagne roept vooral jongeren met een beugel op om voortaan de mondhygiënist te bezoeken met de slogan: Een ongezonde mond kan niet door de beugel”.

Aanpak jeugd hard nodig

De focus van deze campagneweek ligt op de preventieve mondzorg bij ouders met jonge kinderen (vanaf het eerste tandje), schoolgaande jeugd en jongeren tot 18 jaar. Vanaf het eerste melktandje is het van belang goed te poetsen. Vandaar dat mondhygiënisten zich hard maken voor preventieve mondzorg op de consultatiebureaus en op scholen. 
Een melkgebit met veel gaatjes bij kinderen op de basisschool kan later tot forse mondproblemen leiden. En bij pubers met een beugel is het schoonhouden van de mond extra belangrijk om gaatjes en tandvleesontsteking te voorkomen. Daar wordt in deze campagne extra de nadruk op gelegd.

Mondgezondheid jeugd dreigt te verslechteren
Helaas zien mondhygiënisten in de praktijk dat het gebit van de jeugd niet goed wordt schoongehouden.
Volgens onderzoek van Independer uit 2022 komen zes op de tien peuters niet bij een mondzorgverlener. Ruim de helft (60,6%) van de kinderen van 2 en 3 jaar oud bezoekt geen mondhygiënist of tandarts. Cariës (gaatjes in de tanden) komt zeer veel voor onder jongeren. Dit concludeert het Zorginstituut in het ‘Signalement Mondzorg 2018’. De cijfers zijn verontrustend. 

Van de andere onderzochte leeftijdsgroepen (11-, 17- en 23-jarigen) is de mondgezondheid echter gestagneerd of verslechterd. Verder zijn er in alle leeftijdscategorieën verschillen tussen de hoge en lage SES-groep, waarbij de lage SES-groep een slechtere mondgezondheid heeft. Ook valt op dat kinderen met een migratieachtergrond een slechtere mondgezondheid en poetsgedrag hebben. 
Daarnaast baart de sterke toename van (erosieve) gebitsslijtage zorgen: een vijfde van de 17-jarigen en ruim de helft van de 23-jarigen vertoont slijtage tot in het tandbeen. Meestal is erosie de oorzaak van gebitsslijtage; erosie komt door het nuttigen van zuren in zoete voedingsmiddelen en dranken. Een bekend voorbeeld is het drinken van veel energiedrank.

 

Geef de jeugd een goede basis!
Het is van groot belang dat jongeren de komende jaren meer de preventieve mondzorgverlener weten te vinden. Gedragsverandering begint bij kinderen en jongeren die nog vatbaar zijn voor deze boodschap. De meeste problemen in de mond zijn namelijk met goede zelfzorg en een bewust eet- en drinkpatroon te voorkomen. Ook ouders spelen hierin een hele belangrijke rol. Het is van groot belang dat zij van kleins af aan goed voor het gebit van kinderen zorgen en gezonde keuzes maken. Voordat je achttien jaar wordt, kun je ook nog eens kosteloos de mondhygiënist bezoeken. De mondzorg tot 18 jaar valt onder de basisverzekering. Deze goede start geeft kinderen een voorsprong voor de rest van hun leven. 

NVM-mondhygiënisten is de beroepsorganisatie voor en van mondhygiënisten in Nederland. Zij behartigt sinds 1967 de belangen van op dit moment 4400 leden en studentleden. Mondhygiënisten zetten zich dagelijks in om problemen in de mond te voorkomen. Met als doel een leven lang een gezonde, frisse mond te realiseren voor alle inwoners van Nederland. 

 

 

 

Hoofdsponsoren

Subsponsoren

NVM-mondhygiënisten
Postbus 1166
3430 BD Nieuwegein
T 030-657 10 13
E bureau@mondhygienisten.nl